4.345.228 PLN

Weryfikacja

Weryfikacja wniosków do Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego przebiega w następujący sposób:

 1. Wszystkie złożone projekty tworzą Bazę Projektów.

2. Baza Projektów jest jawna i publikowana na stronie internetowej przeznaczonej do obsługi Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego.

3. Zgłoszone projekty zadań podlegają ocenie:

1) w pierwszej kolejności: co do spełnienia wymogów formalnych;

2) w drugiej kolejności:

a)   co do zgodności z prawem,

b) co do wykonalności technicznej.

4. Jeżeli zgłoszony projekt nie spełnia wszystkich wymogów formalnych, zgłaszający zostaje wezwany za pomocą systemu do obsługi GBO do usunięcia braków formalnych w terminie 5 dni roboczych od daty odbioru wezwania, pod rygorem niedopuszczenia projektu do dalszej oceny. Wezwanie uznaje się za doręczone w momencie pierwszego zalogowania się zgłaszającego do systemu GBO po zamieszczeniu w nim pisma, co zostaje wskazane w elektronicznym potwierdzeniu odbioru korespondencji. W przypadku braku takiego potwierdzenia, doręczenie uznaje się za skuteczne po upływie dwóch dni od daty umieszczenia pisma w systemie GBO. W ramach uzupełnienia braków formalnych zgłaszający może dokonać uzupełnień  i zmian w zgłoszonym projekcie wyłącznie w zakresie niezbędnym do tego, aby projekt spełniał wymogi formalne;

5. Projekty spełniające wymogi formalne podlegają dalszej ocenie co do ich  zgodności
z prawem, wykonalności technicznej, oraz spełniania kryteriów celowości i gospodarności,
w szczególności kryterium zastosowania optymalnych środków do osiągnięcia założonych w nim celów, kryterium wykorzystania środków w sposób oszczędny i wydajny oraz kryterium proporcjonalności nakładów potrzebnych do jego realizacji do planowanych efektów;

6. Jeżeli zgłoszony projekt budzi wątpliwości co do jego zgodności z prawem czy wykonalności technicznej, zgłaszający zostaje wezwany za pomocą systemu do obsługi GBO do wyjaśnienia zgłoszonych wątpliwości w wyznaczonym terminie, nie dłuższym niż 5 dni od daty odbioru wezwania, pod rygorem niedopuszczenia projektu do dalszej oceny. Wezwanie uznaje się za doręczone w momencie pierwszego zalogowania się zgłaszającego do systemu GBO po zamieszczeniu w nim pisma, co zostaje wskazane w elektronicznym potwierdzeniu odbioru korespondencji. W przypadku braku takiego potwierdzenia, doręczenie uznaje się za skuteczne po upływie dwóch dni od daty umieszczenia pisma w systemie GBO. W ramach wyjaśnień zgłaszający może dokonać uzupełnień i zmian w zgłoszonym projekcie wyłącznie w zakresie niezbędnym do tego, aby projekt był zgodny z prawem i wykonalny technicznie. Zmieniony projekt powinien spełniać wszystkie wymogi formalne określone w § 4.

7. W sytuacji, w której wątpliwości rodzą wykazane w projekcie kalkulacje kosztów realizacji zadania, zgłaszający może zostać wezwany za pomocą systemu do obsługi GBO do złożenia wyjaśnień w wyznaczonym terminie, nie dłuższym niż 5 dni od daty odbioru wezwania, pod rygorem niedopuszczenia projektu do dalszej oceny. Wezwanie uznaje się za doręczone w momencie pierwszego zalogowania się zgłaszającego do systemu GBO po zamieszczeniu w nim pisma, co zostaje wskazane w elektronicznym potwierdzeniu odbioru korespondencji.
W przypadku braku takiego potwierdzenia, doręczenie uznaje się za skuteczne po upływie dwóch dni od daty umieszczenia pisma w systemie GBO. W ramach wyjaśnień zgłaszający może dokonać zmian w zgłoszonym projekcie wyłącznie w zakresie niezbędnym do tego, by projekt wskazywał realną wartość realizacji zadania.

8. W przypadku projektów, które po realizacji generowałyby koszty utrzymania niewspółmiernie wysokie w stosunku do wartości proponowanego zadania, można podjąć decyzję o niedopuszczeniu projektu do głosowania.

9. W sytuacji, gdy zgłoszone projekty dotyczą tego samego zakresu rzeczowego i tej samej bądź sąsiadującej lokalizacji, zgłaszający zostaną powiadomieni o zaistniałej sytuacji i możliwości połączenia projektów.

10. Jeżeli zgłoszony projekt nie spełnia wszystkich wymogów formalnych, wymogu zgodności z prawem, wymogu wykonalności technicznej, kalkulacja kosztów realizacji zadania jest przez Wnioskodawcę zaniżona i nie pozwala na jego realizację w ramach maksymalnych wartości zadań okręgowych, ogólnomiejskich i ogólnomiejskich miękkich określonych zarządzeniem Prezydenta Grudziądza lub wyjaśnienia złożone w trybie przewidzianym w § 6 ust. 6 oraz 7 nie prowadzą do usunięcia powstałych wątpliwości, można podjąć decyzję o niedopuszczeniu projektu do głosowania. Decyzja o niedopuszczeniu projektu do głosowania wymaga uzasadnienia przyczyny niedopuszczenia do głosowania.

11. Jeżeli zgłoszony projekt spełnia wymogi formalne, wymóg zgodności z prawem, wymóg wykonalności technicznej oraz pozytywnie zweryfikowano kalkulację kosztów realizacji zadania, można podjąć decyzję o dopuszczeniu projektu do głosowania.

12. Projekty zweryfikowane pozytywnie zostają umieszczone w Bazie Projektów Poprawnych, zaś projekty, które nie przeszły pozytywnie oceny formalnej i prawno - technicznej wraz z uzasadnieniem zostają umieszczone w Bazie Projektów Odrzuconych. Baza Projektów Poprawnych i Baza Projektów Odrzuconych publikowane są na stronie internetowej przeznaczonej do obsługi Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego.

13  W przypadku nie dopuszczenia projektu do głosowania zgłaszającemu projekt przysługuje odwołanie do Prezydenta Grudziądza.

14. Odwołanie wnosi się w terminie ustalonym przez Prezydenta w zarządzeniu, o którym mowa w § 3 ust. 1, nie krótszym niż 5 dni od dnia publikacji projektu w Bazie Projektów Odrzuconych.

15. Odwołanie należy przesłać za pomocą systemu do obsługi GBO.

16. Odwołanie złożone po terminie, o którym mowa w ust. 2, ulega odrzuceniu.

17. Prezydent Grudziądza uwzględnia odwołanie, jeżeli uzna je za zasadne.

18. Prezydent Grudziądza utrzymuje w mocy rozstrzygnięcie, jeżeli uzna odwołanie za niezasadne.

19. Rozstrzygnięcie Prezydenta Grudziądza jest ostateczne.

20. Rozstrzygnięcie Prezydenta Grudziądza wymaga uzasadnienia i podlega przekazaniu na piśmie zgłaszającemu projekt.